RAJDY AMATORSKIE

Rajdy Samochodowe to jedna z najstarszych dziedzin sportu samochodowego. Zakłada ona, że Załoga składająca się z Kierowcy i Pilota, przy wsparciu swojego zespołu, na którego poczet składają się menagerowie oraz mechanicy ma za zadanie ukończyć wszystkie próby specjalne w jak najkrótszym czasie. Wszystkie odcinki specjalne, na których odbywają się próby sprawnościowe (czasowe), połączone są ze sobą odcinkami w ruchu drogowym (tzw. dojazdówki), gdzie Załogi mają zadanie przemieścić się między poszczególnymi próbami z zachowaniem przepisów ruchu drogowego. Najstarszą i najbardziej legendarną imprezą tego typu na świecie jest Rajd Monte Carlo. Co ciekawe, to właśnie Rajd Polski jest drugą, najstarszą imprezą rajdową na świecie. Jej pierwsza edycja odbyła się w 1921r.

Rajdy Amatorskie, czyli Amatorskie Imprezy Sportowe (dawniej Konkursowa Jazda Samochodem), to przedsmak rajdów profesjonalnych. Ich zadaniem jest zweryfikowanie, czy motorsport to ta dziedzina sportowa, z którą pragniemy związać przyszłość. Umożliwia ona poznanie zasad prowadzenia pojazdu w sposób sportowy – w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach, a także udoskonalić znajomość przepisów i regulaminów, które będą niezbędne w dalszej karierze sportowej. Ukończenie odpowiedniej ilości imprez amatorskich, pozwala uzyskać licencję Zawodnika, aby móc piąć się na szczeblach własnej kariery.

Automobilklub Orski wychodząc na przeciw oczekiwaniom pasjonatów motoryzacji, organizuje amatorskie zawody w postaci Rajdu Niepodległości, który jest rozgrywany w celu uczczenia odzyskania Niepodległości przez Polskę. W roku 2019, Sopockie Stowarzyszenie Sportowe Automobilklub Orski podjęło się zorganizowania pierwszej edycji Sopockiej Barbórki – nawiązując do tradycji Warszawskiej Barbórki, która symbolicznie zamyka sezon motorsportu w Polsce. Organizatorzy dokładają wszelkich starań aby rokrocznie kultywować obie imprezy i co więcej – planują poszerzyć asortyment rajdowych imprez amatorskich – tak aby każdy mógł zasmakować ducha motorsportu w bezpiecznych i pro-edukacyjnych warunkach.